Úvod > Aktuálně > Informace k novému školnímu roku

Informace k novému školnímu roku

1.9.2023

chtěli bychom vás informovat o novém opatření ve Školním řádu. Již delší dobu jsme zvažovali možnosti, jak dětem zabránit, aby přestávky trávily „s mobilním telefonem v ruce“. Po vzájemných diskusích a sdílení zkušeností z dalších škol jsme se rozhodli, že používání mobilních telefonů a jiných obdobných zařízení ve škole omezíme pouze na případy, kdy jsou tato zařízení využívána se souhlasem vyučujícího jako pomůcka související se vzdělávacím procesem.

Našim hlavním cílem je, aby děti o přestávkách a volných chvílích měly možnost si odpočinout, v klidu se nasvačit, popovídat si s ostatními, odskočit si na toaletu, připravit se na další výuku, apod., což mnohé díky plnému zaujetí mobilem často vůbec nestihnou. V hodinách jsou pak unavené, nesoustředěné a odráží se to na jejich výsledcích.

Nutnost psychohygienické přestávky je přitom pro děti naprosto nutná, aby byly schopny se v dalších hodinách soustředit a vnímat učivo. V minulém školním roce jsme pozorovali nárůst žáků, kteří celé přestávky tráví „na mobilu“, skupinek, které pozorují, jak jeden z nich něco hraje. Začala se vytrácet komunikace s vrstevníky, povídání a sdílení zážitků.

Bude-li mít žák vážnou potřebu Vás kontaktovat, může požádat o svolení kteréhokoli pedagogického pracovníka. V důležitých případech (nevolnost, úraz, nějaký problém) Vás bude stejně jako dosud vždy kontaktovat telefonicky škola. Pokud budete potřebovat svému dítěti cokoliv vzkázat, můžete zavolat a my vzkaz vyřídíme.

Děkujeme za pochopení a věříme, že se nám společně podaří tuto změnu dětem vysvětlit.

Změna Školního řádu ZŠ Dolní Dobrouč – školní rok 2023/2024

4.               Chování žáka

Původní znění:

6. Používání mobilních telefonů v době vyučovací hodiny je nepřípustné. Je nepřípustné pořizovat a zveřejňovat zvukové či obrazové nahrávky jiné osoby bez jejího vědomí.

Nové znění:

6. Pokud má žák ve škole mobilní telefon či jiné obdobné zařízení, smí ho používat pouze se souhlasem vyučujícího jako pomůcku související se vzdělávacím procesem. Žák nesmí v prostorách školy ani na akcích organizovaných školou pořizovat a zveřejňovat zvukové či obrazové nahrávky jiné osoby bez jejího vědomí.

Umístění tříd a třídní učitelé

Třída

Zuzana Benešová

423/2. patro (Př)